Mawia się, że małe dzieci to mały kłopot, zaś duże – sami wiemy. Dzieci rosną szybko i równie błyskawicznie zmieniają się ich upodobania, dlatego w pewnym momencie ulubiona lalka stanie się niechcianą zabawką zaś pokój będzie wymagał generalnego przemeblowania lub remontu.

Pożegnanie z dziecięcymi zabawkami

Dzieci powyżej 11 roku życia wciąż są dziećmi, ale powoli zaczynają się zachowywać jak dorośli, dlatego z niechęcią patrzą na słodkie mebelki oraz piękne lalki i ich ubranka. Jest to normalny proces, dlatego jeśli zauważymy, że nasze dziecko zaczyna się źle czuć w swoim dziecinnym pokoju, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które pomogą w nowym urządzeniu młodzieżowego wnętrza. Dzieci w pewnym momencie same domagają się zmian, szczególnie:

  • mebli;

  • łóżka (bo stare kojarzy im się z dzieciństwem);

  • koloru ścian (mogą pojawiać się nowe wizje, w zależności od gustu dziecka);

  • wyposażenia (dawne zabawki powinny być schowane do kartonu i wyniesione z młodzieżowego pokoju).

Zamiast lalek i plastikowej kasy fiskalnej, będziemy musieli zakupić odpowiednie zabawki dla młodzieży, czyli najczęściej sprzęty elektroniczne oraz inne (modne w danym czasie) gadżety.

Pokój dziecięcy vs młodzieżowy

I choć ciężko nam się z tym pogodzić, dzieci zaczynają coraz bardziej skupiać się na sobie, swoich rówieśnikach i emocjach. Nie powinniśmy w tym czasie upierać się na zachowanie starego wystroju pokoju, ponieważ to tylko wzbudzi niechęć dziecka do zapraszania kolegów z klasy. Pamiętajmy, że w takich momentach u dzieci kształtuje się poczucie gustu i stylu, dlatego warto je wspierać i doradzać, jeśli mają wątpliwości.